Häid jõule!
Ootamine on jõudnud lõpule ja jõulud on lõpuks kohal! Me soovime kõikidele Chanzblog lugejatele ilusaid jõule! Meie usume, et jõulupühasid pole võimalik valesti tähistada ning sina tee seda täpselt nii kuidas sulle meeldib!
Jõulude ajalugu
Jõulud on ühteaegu nii usupüha kui üleilmne fenomen. Kaua aega tagasi tähistasid Eurooplased seda valguse tulemisena, sest talvine pööripäev andis põhjust rõõmustamiseks. See tähendas seda, et kõige pikemad ja pimedamad päevad olid nüüd seljataha jäänud ning päevad hakkasid jälle pikenema. Tavaliselt tehti samal ajaks lihaks loomakari, keda muidu oleks pidanud talvel söötma. Paljude perede jaoks oli see aastas ainukene aeg, mil võis nautida korralikku ja värsket lihasaaki. Norras näiteks kestsid “Yule” jõulupühad 21. detsembrist kuni jaanuarini. Pidustuste alguses tõid mehed koju puids, et teha üles söömatuli, mille taustal pidutseti ja söödi, kuniks puudel jätkus tuld. See võis kesta kohati kuni mitu nädalat.
Jõulud muutusid tähtsaks kristluse osaks alles IV sajandi paiku, kui paavst Julius I valis 25. detsembri kuupäevaks, mil Jeesus olevat sündinud. Levinud on arvamus, et tegemist pole mingi juhusega ning pühad pandi meelega talvisele pööripäevale, mis aitas jõuludel hõlpsasti populaarseks saada.
Jõuluvana
Mis aga puutub jõuluvanasse, kelle külastust kõik lapsed üle maailma nii väga ootavad? See võib tulla üllatusena, kuid jõuluvana juured viivad tagasi Türki, kus elas munk nimega St. Nicholas, kes sündis umbkaudu aastal 280. Ta rändas ringi mööda maapiirkondi aidates vaesemaid ja õnnetumaid inimesi, kinkides neile ära kõik oma maise vara. Temast sai ajapikku laste ja meremeeste kaitsja.
Ikooniline jõuluvana kuvand koos koheva valge habeme ja punase kuuega, keda me täna palavalt armastame, sai kuulsaks alles 1881. aastal. Animaator Thomas Nast joonistas Clarke Moore luuletuse “Account of a Visit from St. Nicholas” jaoks illustratsiooni, kus St. Nicholas sõitis ringi reega, mida vedasid põhjapõdrad ning ta vedas kodust kodusse lastele kingitusi. Sa oled vast kuulnud selle luuletuse esimest populaarset rida – “Twas The Night Before Christmas”.
Me kõik Chanzis soovime teile ilusaid jõule!